نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات

برای تفریح رفته باشید یا اسمش را از دوستان شنیده باشید؛ شمیرانات و آب‌وهوای‌اش بی شک در ذهن شما وجود دارد. با پیشرفت روزافزون عمران و معماری‌ و تاثیرات مثبت شبکه‌های اجتماعی در مدرن‌سازی خانه و ساختمان‌های تجاری، در سال‌های اخیر نیاز به مدرن‌سازی و زیبایی‌سازی بیش از پیش، دیده می‌شود. از برج‌های تمام شیشه تا نرده شیشه‌ای، هرچه بیشتر با دنیای مدرن ساختمان‌سازی و معماری آشنا شوید؛ استفاده از نرده‌های شیشه‌ای برای شما جذاب‌تر می‌شود. نرده شیشه‌ای با جلوه‌ی بی‌نظیرش، خود را در صدر جدول نرده‌های مدرن در دنیا جا داده است. . نرده‌های شیشه‌ای بر خلاف ظاهرشان، محکم‌ترین نرده‌ها هستند؛ پس مشکلی از نظر ایمنی نخواهید داشت. حتما از دیدن نرده‌های شیشه‌ای در مجلات و شبکات اجتماعی لذت برده‌اید و حال می‌خواهید بدانید که اگر بخواهید در شمیرانات این نرده شیشه‌ای‌ها را برای خانه یا ویلای خود، سرهم و نصب کنید، باید از چه روش‌هایی استفاده کنید. در نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، ممکن است با یک سری چالش‌ها روبه‌رو شوید، زیرا که شاید کار نصب، کار راحتی به نظر برسد چون شیشه‌های این نرده‌ها از قبل در کارخانه ساخته‌ می‌شوند؛ اما بدانید که داشتن مهارت در نصب، بسیار مهم و اساسی است و باید به متخصص‌اش سپرده شود. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات با ما همراه باشید تا ابتدا از خود شمیرانات و اینکه چرا نرده شیشه‌ای در آنجا مناسب است، برایتان بگوییم و نهایتاً به خود مراحل نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات برسیم.

ابتدا بیایید تا شما را با شمیرانات بیشتر آشنا کنیم. شهرستان شمیرانات در شمال استان تهران است که، در 1336 تاسیس گردیده و شامل دو بخش لواسانات و رودبار قصران است. در قدیم از شمیرانات با نام طجرشت یاد می‌شد. شمیرانات 1111 کیلومتر مربع وسعت دارد که، 60 کیلومتر مربع‌اش به شمیران تعلق می‌گیرد و 600 کیلومتر مربع‌اش به لواسان و 500 کیلومتر مربع دیگرش به رودبار قصران. شمیرانات دارای 6 اقلیم آب‌و‌هوایی است. متوسط دما در شمیرانات نزدیک به 13 درجه است و در گرم‌ترین حالت، به نزدیک 40 درجه هم رسیده است. با میانگین، 24 روز بارش در سال، شمیرانات از مناطق پربرف به حساب می‌آید. شمیرانات شامل شهر‌های تجریش، لواسان، اوشان، فشم، میگون و شمشک می‌باشد. شمیرانات، جمعیتی بالغ بر چهل‌و‌هفت هزار نفر دارد و ارتفاع 1600 متری از سطح دریا دارد. ارتفاع شهر لواسان از سطح آب‌های آزاد 1700 متر است و شهرهای اوشان، فشم و میگون نیز تا 2200 متر از سطح آب‌های آزاد نیز ارتفاع دارند. شمشک دربندسر نیز 2600 متر از سطح آب‌های آزاد، ارتفاع دارد. شهر تجریش، مرکز شمیرانات بوده و کل منطقه یک تهران را شامل می‌شود. تجریش در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا است. این شهرستان به علت قرارگیری در دامنه البرز، دارای آب‌و‌هوای کوهستانی است و بارش فراوان دارد که، این خود از مهم‌ترین دلایل انتخاب نرده شیشه‌ای برای ساختمان‌های این منطقه به حساب می‌آید زیرا که برای مناطق پربارش، به خاطر پاکسازی و نگهداری ساده‌ی این نرده‌ها، نرده‌های شیشه‌ای بهترین انتخاب‌اند. اگر بخواهیم به زبان محاوره‌ای شمیرانات بپردازیم، دو بخش در زبان محاوره‌ای منطقه رودبار قصران خواهیم داشت. در شمال و شمال‌شرق، مردم بیشتر به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند و در جنوب شمیران نیز زبان فارسی-مازندرانی رایج است. قصران در قدیم زیر سلطه‌ی طبرستان بود و زبان مازندرانی در آن رایج بود. قصران در نهایت، در آخرین تقسیمات کشور، جزو استان تهران شد. قصران خود شامل اوشان، فشم، شمشک، گاجره و روستاهای توچال می‌باشد. گویش‌های شمیرانات در کل 3 مدل هستند: گویش قصرانی، گویش تجریشی و گویش لواسانی. شمیرانات، روستا‌های قدیمی و جذاب متعددی دارد و برخی از این روستاها که حال از محلات تهران هستند، به اسم‎‌های رستم‌آباد، اقدسیه، چالهرز، چیذر، دربند، درکه، زعفرانیه، سعدآباد، اوین، بوجان، شیان، فرمانیه، قیطریه، لارک، نیاوران، لالان، پاسداران، جمشیدآباد و غیره، شناخته می‌شوند. از مراکز توریستی شمیرانات می‌توان به هویزه، دربندسر، کوه مهرچال، پارک زیبای لویزان، دریاچه‌ی زیبای سد لتیان، پیست‌های شمشک و دیزین، پیست‌های توچال و دربندسر، امامزاده قاسم، آبشارهای پسنگ و دوقلو، آرامگاه تاج‌الدین و خواجه احمد، موسی و میرسلیم، اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی برای شما:اجرای هندریل و پله استخری

حال که با شمیرانات و آب‌و‌هوای آن آشنایی شدیم؛ برویم سراغ اینکه، چرا نصب نرده شیشه‌ای در این شهر، بسیار بهتر از مدل‌های دیگر است؟

یکی از مزیت‌های بزرگ نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، ساخت سفارشی شرکت تولید‌کننده برای شماست. مهندسان و سازندگان در شرکت بر اساس نیاز پروژه شما، قطعات مورد نیاز را می‌سازند. از پیش‌ساخته بودن قطعات برای نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، موانع زیادی را از سر راه شما بر‌می‌دارد و اجازه می‌دهد که نصب با سرعت بالاتری انجام شود تا شما با اشخاص مختلف برای خرید و نصب، سر و کله نزنید.

شاید از موارد نگران‌کننده‌ی نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، پاکسازی آن ‌باشد؛ بالاخره باران و برف بسیار در این شهر کار ما را سخت می‌کند. مسلما نیاز به نگهداری و پاکسازی به مرور زمان احتیاج است؛ ولی این کار آنچنان وقت‌گیر یا زمان‌بر نیست و می‌توان با هزینه‌ی خرید مواد شوینده، کنار آمد. مسلماً این را می‌دانید که چگونه شیشه یا آینه را پاک کنید پس، کار سختی نخواهد بود. حقیقت آن است که، نه تنها شما باید مرتباً نرده شیشه‌ای‌تان را پاک کنید؛ بلکه باید شیشه‌های در شیشه‌ای برقی و قاب شیشه‌ای‌تان را نیز هر از چند روز، پاک کنید.

قرار‌گرفتن بیشتر شهر‌های شمیرانات در دامنه البرز، نشانه‌ی زلزله‌خیز بودن این مناطق است؛ پس نرده شیشه‌ای که امنیت بسیار بالایی به خاطر شیشه‌های آبدیده خود دارد، بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. شاید اگر سازه‌های شیشه‌ای متعدد را دیده باشید، خیلی به امنیت و استحکامشان اطمینان نکنید؛ ولی، مطمئن باشید، استاندارد‌های بسیاری برای نصب نرده شیشه‌ای وجود دارند و به این راحتی اجازه نمی‌دهند که با زلزله، افراد سقوط کرده و یا شیشه‌های‌اش خرد شوند. برای نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، اگر با شرکت مربوطه مشورت کنید، ابتدا ساختمان شما و مدل ساخت‌اش را وراندازی می‌کنند تا، ببینند که قطعات را چطور بسازند که بعد از نصب، دیگر استرس آسیب‌دیدگی در نرده شیشه‌ای را نداشته باشید.

حال بیایید تا با انواع سیستم نرده شیشه‌ای آشنا شویم. نرده شیشه‌ای بیشترین تنوع محصولات را ارائه می‌دهد. به طور معمول، استایل‎های مختلف نرده شیشه‌ای به دو گونه‌ی بافریم و بدون‌فریم می‌باشند. بیشتر مردم گونه‌ی بافریم را در هنگام تصور نرده شیشه‌ای به ذهن دارند. در نرده شیشه‌ای با فریم پنل‌های شیشه‌ای بین پایه‌ها قرار می‌گیرند. چون بیشتر در صنعت نرده‌سازی از پایه استفاده می‌شود؛ این سیستم بسیار پرطرف‌دار شده است. در سیستم‌های نرده شیشه‌ای بدون‌فریم، قطعات کمتری در پایین پنل وجود دارد. هدف این سیستم بدون‌فریم، نمایش کامل ویو برای مشتریان است.

برای نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، می‌خواهیم با یک نمونه کار آشنایتان کنیم. تصور کنید می‌خواهیم برای اطراف استخر یک ویلا در شمیرانات، کار نصب را انجام دهیم. به ترتیب شروع می‌کنیم. البته، بهترین توصیه این است که، کار را به اهلش بسپارید و از متخصص نصب کمک بگیرید. فرض کنید که، از مدل بدون فریم که جذابیت بیشتری دارد، استفاده کنیم.

اولین قدم در نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات برای استخر یک ویلا، اندازه‌گیری محل انجام نرده است. هر پروژه موفق در ابتدا، نیاز به برنامه‌ریزی دارد. ما انواع و سایز‌های مختلفی از نرده شیشه‌ای داریم که، هرکدام مربوط به یک محل هستند. به راحتی در ابتدا مشخص می‌کنید که، می‌خواهید نرده کابلی در چه نقطه‌ای نصب شود. در این‌جا، به چند نکته برای اندازه‌گیری اشاره می‌کنیم:

 • فاصله‌ی توصیه ‌شده از لب استخر، 1300 میلی‌متر یا بیشتر است.
 • باید مراقب کابل یا لوله‌های زیر زمین به هنگام دریل کردن، باشید.
 • بروید به سراغ سایز‌های مختلف برای پنل‌های شیشه‌ای، تا آن جلوه‌ی شیک و امروزی را ایجاد کنید. با این حال؛ این مورد محل به محل، متفاوت است.
 • حتماً از نوار مدرج استیل، استفاده کنید تا مطمئن شوید اندازه‌گیری، درست انجام شده است.
 • اگر در حال تعمیر سنگ‌فرش هستید، باید جاپای بتنی، زیرش قرار بدید و دوباره، سنگ‌فرش‌ها را با بتن‌ریزی به جاپاهای بتنی، وصل کنید.

 

مرحله‌ی بعد در نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، نگهداری و حمل ونقل پنل‌های شیشه‌ای است. پنل‌های شیشه‌ای به هیچ عنوان نباید، تماس با بتن، نرده‌ها و یا هر سطح سختی داشته باشند و اصلا نباید روی آن‌ها بیافتند یا روی‌اشان قرار گیرند. اگر می‌خواهید پنل‌های شیشه‌ای را جا‌به‌جا کنید، مطمئن شوید که همیشه پنل‌های شیشه‌ای، برروی لاستیک، چوب یا هر دو قرار گرفته‌اند. با اینکه این شیشه‌ها سخت و آبدیده هستند؛ اگر به اشتباه با آنها برخورد کنید، در نهایت، با خرده شیشه رو‌به‌رو می‌شوید و این یعنی هزینه و وقت از دست رفته!

در این مرحله، می‌رسیم به اندازه‌های پنل‌های شیشه‌ای برای نصب. پنل‌های شیشه‌ای ما، 1200 میلی‌متر ارتفاع دارند و از شیشه‌ی سخت‌شده‌ی گرید ‘A’ با ضخامت 12 میلی‌متر، ساخته شده‌اند. گیت‌های شیشه‌ای، معمولا 8 میلی‌متر هستند و آن‌ها نیز، از شیشه‌های گرید ‘A’ ، ساخته شده‌اند. برای اینکه کار زیباتر و امن‌تر شود، پنل‌های شیشه‌ای، دارای گوشه‌های ایمنی به شعاع 5 میلی‌متر هستند. معمولا شیشه‌های با ضخامت 12 میلی‌متر، سایز‌های مختلفی دارند که می‌توانید از اندازه‌های 500 میلی‌متر عرض در 1200 میلی‌متر طول و یا 2000 میلی‌متر عرض در 1200 میلی‌متر طول، استفاده کنید.

در نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، برای نرده شیشه‌ای بدون فریم استاندارد، به یک سری متریال نیاز دارید که در زیر نام می‌بریم:

مقاله پیشنهادی برای شما:اجرای نرده کابلی

 • پنل‌های شیشه‌ای و گیت‌های شیشه‌ای
 • اسپیگوت‌ها و کاور‌های داخلی
 • لولا‌های استیل ضد‌زنگ
 • چفت استیل ضد‌زنگ
 • دوغاب آهک و سیمان
 • شیشه‌پاک‌کن و دستمال پارچه‌ای
 • پیچ دونا

شما علاوه بر متریال‌های بالا، به یک سری ابزار نیز برای کامل کردن نصب نرده شیشه‌ای خود، نیازمندید؛ مثل:

 • نوار استیل مدرج
 • خط گچی
 • خط نواری
 • دریل مغزی – برای دریل اسپیگوت‌ها
 • دریل چکشی – برای بیس پلیت اسپیگوت‌ها
 • سطل برای مخلوط کردن دوغاب
 • مجموعه کلید آلن
 • تراز
 • زیر‌اندار یا گونی

قبل از این‌که شروع کنید، زنگ بزنید!

همانطور که در ابتدا گفتیم، اول با متخصص نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، تماس بگیرید و مطمئن شوید که با توجه به آیین‌نامه نصب را انجام می‌دهید و بعداً به مشکل برنخورید. قوانین مربوط به نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات در هر منطقه‌ای متفاوت است؛ این قوانین مشخص می‌کنند که فاصله‌ها و اندازه‌ها به چه صورت باشند و پیاده‌روها چه شکلی ایجاد شوند. پس، حتما حواستان به این موارد و مقررات ایمنی کار، باشد.

حال به روش های نصب اسپیگوت‌های بیس پلیت، می‌رسیم. در این‌جا، بیشتر به صورت خلاصه بیان می‌کنیم. ابتدا با گچ، خط مرکزی نرده شیشه‌ای را در محل نصب، روی زمین، مشخص می‌کنیم و سپس، از بیس پلیت به عنوان یک قالب استفاده می‌کنیم تا جاهای سوراخ‌ها، برای دریل مشخص شوند. بعد از این مرحله، می‌توانیم اسپیگوت‌های بیس پلیت را در زمین نصب کنیم. باید مطمئن شویم که، همه‌چیز محکم و دقیق نصب شده است. وقتی همه‌ی اسپیگوت‌ها را نصب کردیم، کاور‌های داخلی را در بالای اسپیگوت ببندید تا قطعات بسته شده، دیده نشوند. در نهایت، به دریل مغزی برای اسپیگوت‌ها می‌رسیم. در این‌جا، باید سطح زمین را چک کنید تا انداز‌ه ارتفاع اسپیگوت‌ها، مشخص شوند. پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا، اسپیگوت‌ها را همه در یک خط صاف نصب کنید و سپس، از خط نواری برای ارتفاع اسپیگوت‌ها استفاده کنید. بعد از دریل و جاسازی پایه‌ها، حالا شیشه‌ها را در اسپیگوت‌ها نصب کنید و نهایتاً، گیت‌های شیشه‌ای را نیز نصب کنید. بعد از اینکه تمام مراحل نصب تمام شد به دو نکته برای پایان‌دهی خوب به کار، توجه کنید:

 • با دستمال پارچه‌ای آغشته به آب و صابون، پنل‌های شیشه‌ای و اسپیگوت‌ها را پاک کنید تا هیچ‌گونه لک و کثیفی روی‌اشان نماند.
 • هرگونه گرد‌وخاک و ابزار اضافه را از محل، جمع کنید و نهایتاً از نرده شیشه‌ای استخرتان لذت ببرید.

در پایان اینکه، هدف از این مقاله، آشنا‌سازی شما با نرده شیشه‌ای و نصب آن در شمیرانات بود. سعی کردیم، تا شما را در وهله‌ی اول با خود شمیرانات و آب‌و‌هوای‌اش آشنا کنیم و سپس با نرده شیشه‌ای و انواع مدل‌های‌اش آشنا شدیم. دیدیم که نصب نرده شیشه‌ای در شمیرانات، قوانین و مهارت‌های خود را نیاز دارد و باید حتما به فرد متخصص سپرده شود. نصب یک مدل نرده شیشه‌ای برای استخر ویلا را دیدیم و نکاتش را آموختیم. نرده شیشه‌ای تحولی بزرگ در صنعت نرده‌زنی مدرن بوده است که، بیش از هر مدل نرده‌ی دیگری برای ساختمان‌های مناطق پربارش مثل شمیرانات، مفید است. اگر می‌خواهید به خوبی این نرده‌ها را نصب کنید، ابتدا آیین‌نامه مربوط به آن را مطالعه فرمایید و سپس با مشاوره با نصاب با مهارت و شرکت‌های مربوطه، دست به کار شوید.

مقاله پیشنهادی برای شما:نصب حفاظ استیل | بهترین نصاب حفاظ استیل

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *