شما در حال مطالعه مقاله نصب نرده شیشه‌ای در دماوند هستید که توسط تیم تکمان دیجیتال سرویس تهیه شده است.

ایران یکی از کشورهای آسیایی با جمعیت 92/87 میلیون است. حدود 55 درصد ایران را رشته کوه فراگرفته، کوه‌های ایران به چهار رشته شمالی، زاگرس، مرکزی و باختری (شرقی) تقسیم می‌شوند. رشته شمالی یا البرز با طولی بیش از 950 کیلومتر و مساحتی معادل 51500 کیلومتر مربع (حدود سه درصد مساحت ایران) بخشی از رشته کوه بزرگ آلپ و هیمالیا است. بلندترین نقطه ایران یعنی کوه دماوند با بلندی ۵۶۱۰ متر در رشته کوه البرز در جنوب دریای مازندران جای دارد. این کوه بلندترین کوه ایران و غرب آسیا، بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه است و سومین آتشفشان مرتفع در نیمکره شرقی (پس از کوه کلیمانجارو و کوه البروس) است. این کوه در تقسیمات کشور ایران، در بخش لاریجان شهرستان آمل و در استان مازندران قرار دارد. همچنین این قلّه در ۲۶ کیلومتری شمال غربی شهر دماوند و ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده‌است. رودخانه تینه از شمال، هراز از جنوب و شرق و رودخانه لار و دیوآسیاب از غرب این کوه عبور می‌کنند. رودخانه پنج او یا پنج آب نیز در شرق کوه دماوند جاری است.

در صورت آفتابی و صاف بودن هوا این رشته کوه را می‌توان از تهران، ورامین، قم و دریای مازندران مشاهده کرد. همچنین در صورتیکه هوا کاملاً صاف و بدون غبار باشد امکان مشاهده قله دماوند از بخش‌هایی از کشور ترکمنستان در نزدیکی دریای خزر، سواحل چمخاله و کیاشهر در استان گیلان، کوهستان کرکس و ارتفاعات نطنز در استان اصفهان، کوهستان الوند در تویسرکان استان همدان و بخش‌هایی از جنوب شهرستان ابهر در استان زنجان نیز وجود دارد. این رشته کوه، یک کوه آتشفشانی مطبق و نیمه‌فعال است. وجود چشمه‌های گوگردی و چشمه‌های آب گرم از شواهد نیمه فعال بودن این آتشفشان است. عمر آن با استفاده از روش کربن ۱۴ حداقل ۳۸,۵۰۰ سال تخمین زده شده‌ است. از مکان‌های دیدنی قله دماوند میتوان به آبشار یخ اشاره کرد که بلندی آن ۷ متر و قطر آن ۳ متر است و یخ آن هیچ‌گاه ذوب نمی‌شود این آبشار یخی با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین آبشار در خاورمیانه است.

مقاله پیشنهادی برای شما عزیزان:نرده استیل چیست

دماوند به دلیل موقعیت ویژه آن که از شمال به جنگل‌های سرسبز و از جنوب به کوه‌های هم‌مرز کویر می‌رسد، گونه‌های مختلفی از جانوران را در خود جای داده‌است. از این جانوارن میتوان به روباه، شغال، خرس و گرگ، میش، آهو، گراز، خرگوش، عقاب طلایی، جغد، تیهو، کبک، سینه سیاه، دارکوب، انواع مارها، انواع عقرب، بزمجه، انواع خانواده موش‌ها و گورکن اشاره کرد. برخی از این جانوران تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری کوه دماوند هم دیده می‌شوند. در لغت‌نامه دهخدا دماوند به معنای کوهی بسیار مرتفع از سلسله کوه‌های البرز که همیشه از برف پوشیده شده و ما بین طبرستان و ری آورده‌ شده‌است. در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی قله کوه دماوند شهری به نام شهر دماوند قرار دارد که فاصله آن با تهران 74 کیلومتر در شرق است که با داشتن طبیعت زیبا، آب ‌وهوای معتدل و دیدنی‌های طبیعی بسیار، به عنوان شهر گردشگری انتخاب شده‌است که روح انسان را جلا می‌دهد. این شهرستان با مساحتی حدود 188 هزار هکتار در محدوده شهرستان‌های فیروزکوه، آمل، ورامین و گرمسار قرار دارد و منطقه‌ای کوهستانی با آب‌وهوای بی‌نظیر است و متوسط ارتفاع این شهرستان از سطح دریا حدود 2000 متر است و 83 درصد مساحت در حوزه منابع ملی محسوب می‌شود و 16 درصد به زمین‌های کشاورزی اختصاص دارد و حدود یک درصد باقیمانده نیز جزو حوزه شهری است.

در میان دوستداران شهر دماوند، گردشگران تهرانی به دلیل مسافت اندک تهران با این شهر (فاصله‌ی یک ساعت و نیم) همیشه نگاه ویژه‌ای به این شهر داشتنه‌اند تا بتوانند سفر یک‌ روزه‌ای را در دل طبیعت بکر این شهر تجربه کنند. مسيرهای دسترسی به دماوند عبارت‌اند از: راه اصلی تهران-قائم شهر، كه دماوند در یک كيلومتری آن قرار دارد و راه اصلی تهران-آمل كه دماوند در ۵۵ كيلومتری آن واقع شده است. قله دماوند، پیست آبعلی، دریاچه‌های تار و هویر، دشت لار، چشمه سیاه سنگ، منطقه تفریحی چشمه اعلا، غار رودافشان، دشت مُشا، برج شیخ شِبِلی، حمام تاریخی محله درویش، امام‌زاده عبدالله و خلیل‌الله، دژ گل خندان، آبشار گروبار، آبشار آینه رود، چشمه و آبشار تیزآب و آبشار جنگلک تنها گوشه‌ای از مناطق و جاذبه‌های دیدنی این شهر هستند.

ناگفته نماند که مهمترین جذابیت این شهرستان مدیون بلندترین قله ایران یعنی قله دماوند است. همچنین بیشترین قسمت این شهرستان کوهستانی بوده و كوه‌های بلندی مانند سياه‌چال و چنگيز چال در شمال و كوه‌های قره‌قاچ در جنوب و جلگه‌های گيلاوند و رودهن و بومهن كه دارای شيب اندکی به طرف جنوب هستند، در قسمت میانی شهرستان قرار دارند. اکثریت مردم این شهر مسلمان و مذهب آن‌ها تشیع می‌باشد و مردم شهر دماوند و با گویش دماوندی صحبت می‌کنند البته در محلات شمالی شهر دماوند تا سه کیلومتری مرکز شهر همچون دشتبان، دشتک، دشتمزار، چشمه‌علا، مشا، احمدآباد و اوره به لهجه مازندرانی صحبت می‌‌کنند.  این شهرستان در میان شهرهای ایران در حوزه میراث فرهنگی و طبیعی در سطح ملی و جهانی، پتانسیل فوق العاده‌ای دارد . از مراکز تجاری این شهر میتوان به مجتمع تجاری دمادشت، مرکز تجاری دماوند، فروشگاه سیسمونی نی نی لند دماوند، مجتمع تجاری اداری شبلی، پاساژ پرشین، پاساژ حافظ، مجتمع تجاری اداری گلستان، مجتمع تجاری عقیق و  مجتمع تجاری اداری خدماتی رویال. از آنجایی که معماری همساز با اقلیم منجر به آسایش و آرامش هرچه بیشتر ساکنان یک محل می‌شود و شهرستان دماوند نیز از این قائده مستثنی نیست بنابراین باید در انتخاب طراحی و معماری مناسب برای ساختمان‌ها به شرایط اقلیمی و فرهنگی این شهرستان توجه کرد. این توجه به کنترل و جلوگیری از اتلاف انرژی در داخل و خارج از ساختمان در تمام فصول کمک می‌کند از آنجایی که شهر دماوند در ارتفاع 2000 متر از سطح دریاست اکثریت خانه‌های این شهر پلکانی هستند همچنین در دهه‌های گذشته با افزایش طبقات و تراکم ساختمانی در شهر دماوند روبرو شده‌ایم بنابراین اکثریت منازل دارای پلکان نیز هستند و نیاز به نرده برای حفاظت از جان افراد، ایجاد امنیت، زیبایی پلکان‌ها و ایجاد فضاهای داخلی مناسب در ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها بیش از پیش در این منازل مشاهده می‌شود.

نرده یا همان جان پناه وسیله‌ای است که معمولاً از مردم در مقابل حوادثی از قبیل پرت شدن محافظت می‌کند. این وسیله از جنس‌های متفاوتی مانند فلز، سنگ، چوب و شیشه ساخته می‌شوند. نرده‌ها درگذشته به عنوان حائلی بین انسان‌ها و پرتگاه‌ها بوده، اما امروزه علاوه بر حفاظت از جان، کارایی‌های دیگری ازجمله زیبایی در ساختمان‌ها، راه‌پله و بخش‌های مختلف یک ساختمان را دارا هست و به عنوان یک سازه در طراحی بهتر ساختمان استفاده می‌شود. اما باید قبول کرد که وظیفه‌ی اصلی این سازه یعنی جلوگیری از پرتاب انسان از پرتگاه‌ها همچنان در صدر اهمیت این سازه قرار دارد. نرده‌ها در انواع، جنس و شکل‌های مختلف قرار می‌گیرند. نرده‌ها براساس نوع کابرد می‌توان به نرده تراس، نرده راه‌پله و نرده پنجره نام برد. همچنین نرده‌ها را براساس جنس می‌توان به استیل (استیل 201 و استیل 304)، فلزی، چوبی، آلویمینیومی، پلک سی و شیشه‌ای نام برد. همچنین این سازه‌ها علاوه‌بر جنس‌های مختلف دارای استانداردهای متنوعی نیز هست که در انتخاب آن‌ها باید دقت کرد. نرده شیشه‌ای که از ابداعات مدرن معماری ساختمان است که در کنار مقاومت و استحکام به زیبایی بنا نیز کمک می‌کند این سازه ترکیبی از پروفیل آلومینیوم و شیشه می‌باشد. در این حفاظ از شیشه‌های دوجداره لمینیت و سکوریت استفاده می‌شود تا بدین شکل استانداردهای موردنیاز نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مقاله پیشنهادی برای شما عزیزان:کاربرد نرده شیشه ای

این سازه‌ها دارای امنیت بسیار بالایی می‌باشد و اگرچه به دلیل استفاده از آلومینیوم کمی گران است اما به لحاظ استحکام و مقاومت و زیبایی و امنیت بسیار بالا بدون رقیب می‌باشد زیرا مشکلاتی مثل آتش سوزی، پوسیدگی، آفت نرده‌های چوبی را ندارند و مانند آنها نیاز به تعمیر مداوم آن‌ها نیست. همچنین امکان زنگ‌زدگی و فرسایش در برخورد نم و رطوبت نرده‌های آهنی را نیز ندارند. نرده‌های شیشه‌ای بر خلاف نرده‌های آهنی و فلزی که در برابر رطوبت مقاومت ندارند و پس از مدت زمانی که در معرض رطوبت قرار گرفتند، دچار رنگ پریدگی خواهند شد و دیگر زیبایی و جذابیت قبلی را ندارند اما نرده‌های شیشه‌ای با وجود استحکام بالا، در زمان قرارگیری در معرض باد و طوفان نیز دچار رنگ پریدگی نمی‌شوند. تحمل وزن نرده شیشه‌ای به دلیل ایمن بودن نصب آن نسبت دیگر نوع نرده‌ها در هنگام تکیه دادن به آنها بیشتر است. همچنین نیاز به زمان زیادی که برای نصب نرده‌های پلک سی استفاده می‌شود را نیز ندارد و در محیط آزاد امکان استفاده از آنها وجود ندارد. در این بین نرده‌های شیشه‌ای در برابر زنگ زدگی و فرسودگی نیز مقاومت مناسبی دارند. این راه‌پله‌ها می‌توانند وزن مناسبی را تحمل کرده و در صورت استفاده تصور فضای بزرگتری را به شما می‌دهد و به دلیل شفافیت آن‌ها امکان دیدن فضا را برای ما ایجاد می‌کند.

اما این سازه‌ها همچنین معایبی نیز دارند با بررسی این موارد می‌توان در استفاده یا عدم استفاده از این سازه‌ها بهتر تصمیم گرفت. از معایب این سازه‌ها می‌توان به 1- استحکام کمتر و احتمال آسیب‌های آن در طول زمان 2-نور خورشید و تغییر دما می‌تواند باعث انقباض و انبساط آن شده که منجر به آسیب و شکستن شیشه شود. 3-استفاده طولانی مدت از شیشه، باعث خراشیده و کدر شدن سطح آن می‌شود. 4-نیاز به شستشو و مراقبت بیشتری دارند تا همواره شفاف و جذاب باقی بمانند. 5-هزینه تعمیرات نرده‌های شیشه‌ای بالا است. 6-قیمت تمام شده نسبتاً بالاست. از مزایای نرده‌های شیشه‌ای می‌توان به 1-بزرگ‌تر نشان دادن فضا و افزایش میدان دید 2-ارائه نمای شفاف و نور بیشتر 3-امنیت 4-نصب سریع 5-سفارشی سازی 6-هزینه نگهداری و تمیز کردن نسبتاً پایین 7-سازگاری با متریال‌های مختلف 8-دوام و ماندگار بالا و ضد آب بودن اشاره کرد. با در نظر گرفتن این موارد می‌توان گفت. قیمت نرده شیشه‌ای به عوامل مختلفی از جمله نوع شیشه، نوع نصب، ابعاد شیشه، جنس و مقدار یراق آلات به کار برده شده در حین کار بستگی دارد. امروزه نرده‌های شیشه‌ای، ایده‌ای خلاقانه در حوزه طراحی و معماری به حساب می‌آید و زیبایی و تنوع منحصر به فردی به ساختمان می‌دهند بطوریکه با ظهور این سازه‌ها، سازه‌های قدیمی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند به طور مثال امروزه در بسیاری از مراکز تفریحی و تجاری از شیشه‌های سکوریت و لمینت به عنوان حفاظ یا نرده شیشه‌ای استفاده شده است زیرا این سازه‌ها علاوه بر اینکه امنیت را تامین می‌کنند و فضا را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان می‌دهند در فضاهای تجاری امکان افزایش دید مشتری و دیدن سایر مغازه‌ها را هم برای وی فراهم می‌کند. بنابراین می‌توان از این نرده‌ها جهت استفاده در ساختمان‌های تجاری شهر دماوند و ساختمان‌های مسکونی استفاده کرد زیرا علاوه بر اینکه امنیت بسیار بالایی دارند و امکان عبور کودک یا حیوان از آن وجود ندارد و بسیار سریع و با ضریب ایمنی بالا اجرا می‌شود. به طور کلی نرده‌های شیشه ای را می‌توان در دو دسته اصلی فریم دار و بدون فریم دسته بندی کرد. همچنین این نرده‌ها را می‌توان از شیشه‌هایی با جنس‌های مختلف تهیه نمود که غالباً از جنس شیشه سکوریت و شیشه لمینت استفاده می‌شود. در واقع شیشه خام تحت عملیات حرارتی مقاومتش در برابر ضربه، سرما، گرما و … تا سه برابر افزایش می‌یابد و به شیشه سکوریت یا نشکن تبدیل می‌شود. با وجود این افزایش مقاومت شیشه سکوریت در صورت شکستن خطری ندارد زیرا صورت  قطعات گرد تبدیل می‌شود که کاملاً بی‌خطر است و به همین دلیل در سیستم نرده‌های شیشه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب نرده شیشه‌ای از تخصصی‌ترین و مهم‌ترین قسمت‌های افزایش کاربرد و مقاومت نرده شیشه‌ای است که اگر به درستی انجام نشود خروجی مناسبی ایجاد نمی‌شود.

مقاله پیشنهادی برای شما عزیزان:کاربرد نرده کابلی

در نصب این نرده‌ها باید استانداردهای لازم اجرا شود مراحل نصب شامل: زیرسازی، نصب شیشه، نصب کاور و یا درپوش و نصب هندریل می‌باشد. شیشه دیگری که  در نرده‌های شیشه‌ای بکار می‌رود شیشه لمینت سکوریت است که از دو لایه شیشه سکوریت تشکیل شده است. شیشه لمینت به دو صورت تولید می‌شود که نوع اول آن شیشه لمینت با طلق پی وی بی است که کیفیت مناسبی دارد ولی شیشه‌هایی که با رزین تولید می‌شود کیفیت پایینتری دارد. نرده شیشه‌ای کاربردهای مختلفی دارند و می‌توان از آنها در 1- حفاظ پلکان یا راه پله 2-حفاظ بالکن 3- حفاظ استخر 4- جدا کننده فضا 5- حفاظ تراس 6- به عنوان جان پناه 7-نرده شیشه‌ای محوطه  استفاده کرد. با وجود این مزایا استفاده از نرده‌های شیشه‎ای در ساختمان‌های شهر دماوند می‌تواند علاوه بر افزایش امنیت به افزایش زیبایی این ساختمان‌ها کمک کرد.

طراحی و نویسندگی توسط تیم تکمان دیجیتال سرویس 

شما عزیزان می توانید برای مشاهده تعرفه طراحی سایت یا تعرفه تولید محتوا سایت روی کلمات مورد نظر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *